Show your special announcement here or turn this off. Buy theme now!
Powered by Blogger.

On the blog

Signup Page widget

.

Jak prawidłowo myć włosy?

12 May 2021


Wpadam dzisiaj do Was z tematem, który kiedyś sama traktowałam bardzo po macoszemu. Mianowicie prawidłowe mycie włosów. Dowiecie się czym jest i dlaczego jest takiego ważne, ale także kilka słów o tym jak to wszystko wyglądało u mnie przez wiele lat. Na blogu podejmowałam już temat mojej pielęgnacji, czyli tego jakich produktów używam i jakie polecam. Moja "rutyna" wyglądała przez wiele lat tak, że po prostu myłam włosy, które wysychały samodzielnie. Nigdy nie przykładałam jakieś dużej wagi do stylizacji ani do tego, że trochę ich mi wypada, ponieważ mam dosyć gęste i mocne włosy.


Przede wszystkim myj włosy tak często jak potrzebujesz, ALE jeśli musisz myć je codziennie może warto pomyśleć nad zmianą pielęgnacji oraz konsultacją z lekarzem celem przeprowadzenia badań i sprawdzenia gdzie leży problem. Często nie zdajemy sobie sprawy, że na stan włosów oraz skóry głowy wpływa wiele różnych czynników. 


Warto wziąć pod uwagę typ skóry głowy (tak samo jak skóra twarzy może być sucha, wrażliwa czy przetłuszczająca się), stan skóry głowy, rodzaj włosów oraz aktualny stan tych włosów. Włosy mogą być również normalne, suche lub przetłuszczające się i np. z tendencją do wypadania czy zniszczone poprzez nieodpowiednio dobraną pielęgnacje. Rodzaj włosów to cechy wrodzone, czyli to czy one są kręcone, proste, cienkie czy grube. Aktualny stan włosów dotyczy stopnia odżywienia, zniszczeń, czasowych problemów z włosami związanych z nieodpowiednio dobrana pielęgnacją, nadmierną stylizacją włosów czy zbyt częstym farbowaniem. Natomiast to jakie leki przyjmujemy czy nasz tryb życia też mają wpływ na ich kondycję. Dobrze jeszcze sprawdzić stopień porowatości włosów. Są włosy wysoko porowate, średnio porowate i nisko porowate. Włosy wysoko porowate i suche powinno się myć rzadziej np. raz lub dwa razy w tygodniu.


Czy mycie włosów codziennie jest zdrowe?

Prawdę mówiąc im częstsze i bardziej agresywne oczyszczanie tym silniejsze wydzielanie sebum. Warto więc unikać codziennego mycia włosów i spróbować zmiany pielęgnacji. Codzienne mycie może też powodować większe wypadanie włosów chociaż wcale nie musi. Na wszelki wypadek warto jednak wstrzymać się od codziennego mycia i sprawdzić czy aby na pewno w odpowiedni sposób myjemy nasze włosy.


Jak prawidłowo myć włosy?

Kilka prostych wskazówek, których warto się trzymać podczas mycia włosów:

 1. Zdejmij wszystkie ozdoby przed myciem oraz delikatnie rozczesz włosy. Ja używam szczotki o bardzo fancy nazwie Tangle Teezer, którą kupisz w każdej drogerii. Nie wyrywa włosów. A i koniecznie jeśli używasz zwykłej gumki do włosów albo co gorsza z tworzywa sztucznego zmień na szmaciankę, którą w drogerii kupisz za ok 5/6zł. Swoje mam już kolejny miesiąc, zwykłe szybko mi umierały i wyrywały mnóstwo włosów.
 2. Jeśli masz na głowie jakąś mega wyszukaną fryzurę po prostu rozplącz włosy delikatnie palcami, nie rozczesuj na sucho. Możesz zmoczyć włosy i rozczesać je w ten sposób byle jak najdelikatniej.
 3. Zmocz włosy ciepłą wodą, ale nie wrzątkiem. Najlepiej, żeby woda też nie była zimna (znam osoby, które się w takiej kąpią i na samą myśl, aż mi zimno brrr). Zadbaj by wszystkie pasma były wilgotne.
 4. Nałóż szampon na dłoń i pamiętaj by użyć niewielkiej porcji. Osobiście używam produktów przy których wystarczy porcja monety 20 groszowej.
 5. W dłoni wymieszaj szampon z odrobiną wody, spień i rozprowadź po dłoniach.
 6. Szampon nakładaj tylko na skórę głowy i włosy u nasady - nie na całą ich długość. Masuj skórę głowy opuszkami palców. Nie drap jej i nie szoruj. 
 7. Spłucz pianę - woda z szamponem powinna swobodnie spływać po długości włosów i to zdecydowanie wystarczy by je umyć.
 8. Nałóż ponownie szampon na dłoń i powtórz cały proces jeszcze raz. Pamiętaj, że przy pierwszym myciu usuwasz największe zanieczyszczenia i brud.
 9. Opłucz włosy bardzo dokładnie by nie pozostawić na nich piany. Podczas spłukiwania produktu pamiętaj by robić to delikatnie i wygładzać je w kierunku ich naturalnego opadania. Im mniej włosy mierzwisz tym mniej Ci ich wypada. Przy ostatnim spłukaniu woda może być odrobinę chłodniejsza by zamknąć łuski włosów.
 10. Odciśnij włosy delikatnie, ale nie pocieraj, nie przeciągaj ich w dół ani tym bardziej nie wykręcaj. 
 11. Po myciu włosów stosuj odżywkę - zawsze. Po spłukaniu produktu (pamiętaj by zrobić to dokładnie dzięki czemu unikniesz wrażenia przetłuszczonych włosów tuż po umyciu) odciśnij włosy. Ja zwykle czekam, aż wyschną samodzielnie. Jeśli jednak musisz je wysuszyć pamiętaj o zastosowaniu środka termo ochronnego i chłodnego powietrza.

Metody mycia włosów


Metoda OMO - w dużym skrócie można ją rozwinąć odżywianie, mycie, odżywianie. Ta metoda z założenia ma chronić włosy w największym stopniu przed substancjami myjącymi z szamponu. Mycie jest poprzedzone nałożeniem odżywki do włosów (z pominięciem włosów u nasady). Potem myje się włosy i ponownie nakłada odżywkę. Zwolennicy tej metody twierdzą, że pozwala uniknąć przesuszenia oraz elektryzowania się włosów. 


Metoda KUBECZKOWA - głównie dla osób z wrażliwą skórą głowy i cienkich, delikatnych włosów. W dużym skrócie polega na rozcieńczaniu szamponu wodą. Pozwala to zużyć mniej szamponu, a także ograniczyć jego bezpośredni wpływ na skórę głowy. 

Używam produktów, o których pisałam tutaj już około roku, ale jestem wdzięczna, że je poznałam i nie pozwolę dotykać moich włosów innym produktom niż te od @monatofficial. Myje włosy na mianę metodą OMO oraz używam tego olejku do skóry głowy przed myciem. 

Jeśli chcesz ulepszyć swoje produkty do pielęgnacji włosów w wielkim stylu, porozmawiajmy o zostaniu jednym z moich klientów VIP. VIP-y oszczędzają 15% na wszystkich produktach (tak, oprócz wbudowanej zniżki na stronie internetowej przy zamówieniach online), otrzymują bezpłatną wysyłkę przy zamówieniach o określonej wartości, dostęp do niesamowitych wyprzedaży, możliwość wyboru ekskluzywnego darmowego produktu dla każdego w miesiącu, w którym złożyli kwalifikujące się zamówienie i mnóstwo dodatkowych korzyści.

Dla wyjaśnienia bycie klientem VIP nie oznacza automatycznej wysyłki ani miesięcznego programu zamówień! Możesz rozłożyć swoje zamówienia VIP na rok w zależności od potrzeb, więc nigdy nie utkniesz ze zbyt dużą ilością produktu. Uzyskaj więcej informacji tutaj lub wyślij mi e-mail, aby zostać dzisiaj VIP-em.
Alexandra
A lover of heavy sounds, a fan of sneakers, a cat mom and a promoter of life on own terms. Addicted to chocolate, coffee and meat throwing. Founder of the brand Glam And Rebel, which arose from the need to share good. If you like emotional lyrics with a hint of sarcasm and sometimes irony for intelligent viewers of the world, then you will find something for yourself.

Post a Comment

payhip

Favorites